Kredyt hipoteczny – darmo pożyczony pieniądz?

Nie będę podawał linka do jego bloga, niech „niezależny analityk finansowy” pozostanie tu niewskazany. Niepokojące jest to że blog ma wiele odwiedzin i jest faworyzowany, promowany przez platformę blogową na której funkcjonuje. Podobno żeby zostać „doradcą finansowym”, „doradcą kredytowym” albo „niezależnym analitykiem finansowym” – nie trzeba mieć żadnych uprawnień, w przeciwieństwie choćby do doradcy podatkowego. Uważajmy więc komu powierzamy nasze pieniądze, kogo radzimy się w sprawach finansowych.

Do rzeczy. „Niezależny analityk finansowy” założył wątek o tym że „kredyt hipoteczny to darmo pożyczony pieniądz”. Czyli, że jak nawet masz gotówkę i chcesz kupić mieszkanie to nie kupuj za gotówkę tylko weź na ten cel kredyt hipoteczny a gotówkę zainwestuj, tak bardziej Ci się opłaci. No, jak ktoś ma w co zainwestować, albo prowadzi działalność gospodarczą, to zgoda, chociaż inwestycje których ewentualny zysk ma być wyższy od oprocentowania rzeczywistego kredytu (a tylko wtedy ma inwestowanie sens w takiej sytuacji) są też obarczone ryzykiem i to tez trzeba mieć na względzie. Bloger jednak poszedł „ciut” za daleko i zbyt dosłownie rozumie że „kredyt hipoteczny to darmo pożyczony pieniądz”. Twierdzi mianowicie, że nawet zdeponowanie gotówki na bankowej lokacie i wzięcie kredytu hipotecznego jest lepsze niż kupno mieszkania za gotówkę.

Takiego idiotyzmu od dorosłego człowieka jeszcze nie słyszałem, a zważywszy że pisze tak „niezależny analityk finansowy” którego blog na platformie blogowej oznaczony jest jako „polecany”, to już się nie mieści w głowie. Przecież banki udzielają kredytów (w tym hipotecznych) ze środków pochodzących z lokat i kont bankowych więc do licha nawet dla dziecka powinno być jasne to, że oprocentowanie rzeczywiste kredytów musi być wyższe od oprocentowania lokat! Czy to ewenement na skalę Polski, obawiam się że niekoniecznie. Uważajmy więc na „niezależnych analityków finansowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.