Marzenie o własnym mieszkaniu

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania to wielki przywilej, a raczej marzenie, którego nie może spełnić wielu Polaków. Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły zaczynają dorosłe życie i zakładając rodzinę marzą o własnym mieszkaniu. Jednak nie wielu ludziom jest to dane. Coraz trudniej o kredyt, gdyż banki stawiają coraz większe wymagania.

Ludzie do nie dawna mający wystarczającą zdolność kredytową od pewnego czasu już jej nie mają. Banki zwiększają progi zarobkowe, by mieć pewność, że dana osoba będzie w stanie kredyt spłacać regularnie. W większości próg ten wynosi odrobinę ponad średnią krajową. Niestety i tu nie jest łatwo, gdyż próg to jedno, a stała praca to drugie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają znacznie mniejsze szanse na pozyskanie kredytu hipotecznego. Mimo wysokich zarobków firmy nie ma pewności co stanie się za miesiąc. Powodem tego jest brak ciągłości finansowej. Dla banku taka osoba jest mało wiarygodna zreszta nie tylko jak chodzi o kredyt hipoteczny, bo nawet nastosunkowo niewielki kredyt obrotowy w banku nowa firma nie ma co liczyć: https://praktyk.org.pl/nowa-firma-a-szansa-na-kredyt/.

Kolejnym problemem w uzyskaniu kredytu jest tylko jedna osoba utrzymująca rodzinę. Posiadanie rodziny na utrzymaniu jest dla banku dodatkowym minusem. Jeśli są dzieci i matka wychowuje je oraz prowadzi dom podczas, gdy tylko mężczyzna pracuje to taka rodzina ma mniejsze szanse na uzyskanie kredytu nawet jeśli próg zarobków jest spełniony. Dobrze jeśli żona pracuje na pełen etat mając przynajmniej tą najniższą krajową, ponieważ w przypadku utraty pracy przez partnera dochód zapewnia ta druga. Lecz w przypadku rodziny z dziećmi, gdy tylko jedna osoba utrzymuje pozostałych i zarabia nieco powyżej średniej krajowej na kredyt trudno liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.