Specyfika bankowego kredytu inwestycyjnego

Nie ulega wątpliwości iż każda firma w początkowym stadium funkcjonowania wymaga dużych pieniędzy. Jeśli chcesz wygrywać z konkurencją, twoja firma musi się jak najszybciej rozwinąć i zacząć przynosić zyski. Również firma która już jest kilka lat na rynku wymaga rozbudowy, jeśli ma być rentowna i chcesz by przynosiła Ci zyski. Zakup maszyn lub nowych budynków dla firmy jest ogromnym wydatkiem – właśnie dlatego z pomocą przychodzą banki z ofertą na kredyt inwestycyjny.

Kredyt inwestycyjny dla firm to szansa na błyskawiczny rozwój oraz rozbudowę działalności. Jak wybrać dobrą ofertę kredytową? Po pierwsze, dobre banki pomagają w finansowaniu bardzo dużej części sprzętu. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe nie będziesz miał problemu ze znalezieniem dofinansowania w kwocie nawet stu procent na ich zakup. Kredyty inwestycyjne są spłacane szybciej niż wszystkie pozostałe, ale opiewające na takie same kwoty. Oczywiście, każda firma może mieć przestój w zleceniach – z tego powodu banku często umożliwiają karencję – czyli przerwę w spłacaniu rat przez jakiś okres. Nie ulega wątpliwości iż kwoty które są przyznawane przez banki w ramach kredytów inwestycyjnych są niezwykle wysokie – sięgają nawet kilku milionów złotych i są niewyobrażalne dla zwykłych ludzi.

Osoby które dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej firmy, mogą na jakiś czas zapomnieć o kredycie jako przedsiębiorcy. Banki nie kredytują nowych firm, które funkcjonują dopiero kilka miesięcy. Minimalny okres czasu, po którym firma może się stać wiarygodna dla banku, to rok. Załóżmy jednak, że firma może już uzyskać kredyt, że bank pozytywnie ocenia zdolność kredytową przedsiębiorcy albo spółki. Jednak kredytobiorca nie powinien polegać tylko na ocenie banku co do tego, czy opłaca się zaciągnąć kredyt na rozwój firmy generalnie albo właśnie kredyt inwestycyjny na sfinansowanie konkretnego celu. Pomysł inwestycyjny, zwłaszcza jeżeli jego realizacja ma być kredytowana, powinien być dobrze przemyślany i poparty solidnym biznes planem. Nawet jeżeli bankowi analitycy analizują wykonalność i prawdopodobieństwo osiągnięcia założonego w nim sukcesu, to przecież nie są nieomylni, nie są alfą i omegą. Ich interesuje przede wszystkim to, czy kredytobiorca będzie stanie spłacić kredyt firmowy, także w razie niepowodzenia przedsięwzięcia i głównie pod tym kątem oceniają zdolność kredytową.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Przypomniał mi się przypadek mojego kolegi sprzed dwóch lat. Miał świetny pomysł na biznes (mniejsza o to, jaki) ale kredytu nie dostał, biznes plan nie spotkał się z akceptacją banku, negatywnie więc oceniono zdolność kredytową (ku zaskoczeniu kilku doradców kredytowych niezwiązanych z tematem). Potem dowiedział się o tym, że w dwa miesiące po odrzuceniu jego wniosku kredytowego w mieście powstał pierwszy lokal świadczący usługi które on miał świadczyć dzięki kredytowi. Jeszcze później dowiedział się że firma jest zarejestrowana na brata bankowca który rozpatrywał jego wniosek kredytowy. Przypadek? A może dość powszechne zjawisko nieuzasadnionych odmów kredytów na biznes który byłby skazany na sukces by ukraść biznes plan i dać cynk komuś z rodziny? Napisałem tu o przypadku zasłyszanym, nie wiem, na ile to prawda, ale człowiek którego rzekomo to spotkało jest poważny i nie mitoman.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.