Wysokość raty kredytu gotówkowego, konsolidacyjnego i hipotecznego

Osobiście jestem przeciwnikiem kredytów z niską ratą, szczególnie kredytów gotówkowych. Koszty kredytów w poszczególnych bankach są mniej więcej na takim samym poziomie, mam na myśli wskaźnik RRSO czyli oprocentowanie rzeczywiste w ujęciu jednego roku. Skoro są mniej więcej na tym samym poziomie, to można uznać, że każdy kredyt z niższą miesięczną ratą to droższy kredyt. Mamy tu prostą logikę: kredyt z niższą ratą będziesz spłacał dłużej niż kredyt z wysoką ratą czyli przez dłuższy czas będą narastać odsetki. Jak chodzi o kredyt konsolidacyjny to jest tak samo – kredyt ma niższe raty niż miał kredyt skonsolidowany ale będzie spłacany dłużej; kredyt konsolidacyjny nigdy nie jest tańszy od kredytu który został skonsolidowany: http://bankier.net.pl/kredyt-konsolidacyjny-skuteczna-metoda-wyjscia-ze-spirali-dlugu/. Tańszą opcją może okazać się gdy uchroni spłacającego od egzekucji kredytu czyli od kosztów komorniczych z nią związanych ale jak chodzi o koszty samych kredytów to jest jak wyżej.

Jak jednak chodzi o kredyty mieszkaniowe, to już nie jestem takim przeciwnikiem niskich rat, bo tego typu kredyty brane są nawet na kilkadziesiąt lat. W tak długim okresie czasu kredytobiorca może doświadczyć trudnych finansowo okresów czy to związanych z nieprzewidzianymi kosztami na skutek losowych wypadków czy też – utraty pracy „kapitalnym” przykładem i zarazem dowodem jest aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Łatwiej wtedy utrzymać w trudnym okresie spłacanie kredytu w przypadku niższych rat i zapobiec wypowiedzeniu kredytu i egzekucji komorniczej.

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Zapamiętajmy, że kredyty konsolidacyjne nie są wcale tańsze od skonsolidowanych, wręcz przeciwnie. Inaczej być nie może bo bank udzielający kredytu konsolidacyjnego nie jest instytucją charytatywną. I owszem, mogą kredytobiorcę uratować przed egzekucją komornicza i licytacjami ale niejeden też zapewne pogrąży się przez kredyt konsolidacyjny jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.